Talán észre sem vesszük, hogy napi szinten hányszor panaszkodunk és hogy mennyi negatív, lehúzó gondolatunk van. Akár mentegetőzhetünk is, hiszen az utóbbi időben legtöbbünknek volt rá oka, de felmerül a kérdés, hogy ez a fajta mentalitás vajon előre visz-e bennünket? Tény, hogy képtelenség motiváltnak lenni a nap minden percében, de mégis mi kell ahhoz, hogy motivációnkat huzamosabb ideig fenntartsuk? Mi lehet az a belső hajtóerő, amely cselekvésre ösztönöz minket a céljaink eléréshez? – Ezekre a kérdésekre keressük most a választ blogunkban.
Mi a motiváció?
A motiváció egy olyan összetett fogalom, amelyet érdemes több aspektusból is megvizsgálni. Többek között egy folyamat, ami elindítja, vezeti és fenntartja a célorientált viselkedést, tehát nevezhetjük az emberi cselekedetek mozgatórugójának is. Másfelől egy olyan, mindenkit egyedi, sajátos viselkedésre késztető, belső pszichológiai hajtóerő, amely kulcsfontosságú elem a célok kitűzésében és elérésében. Ahogy az életben mindennek megvan a maga ciklusa, úgy a motiváció sem lineáris, soha nem tart egyhuzamban a végtelenségig, azonban nélküle nem lenne igazán hatékony a cselekvés vagy a bármely elmozdulás a kitűzött célok felé.
Maslow piramis
A motivációkutatás talán egyik legismertebb modellje az 1943-as Maslow szükséglethierarchiája. Az elmélet azon a feltételezésen alapul, hogy egyénenként öt szükséglet hierarchiája létezik, amelyek egymásra épülő piramisként ábrázolhatók.
Maslow szerint a szükségletek az embereket eredendően arra késztetik, hogy jobbá váljanak és teljes potenciáljuk – önmegvalósításuk – felé haladjanak azáltal, hogy fokozatosan kielégítik az alapvető szükségleteik szintjeit. A magasabb szinten elhelyezkedő szükségletek kizárólag akkor kerülhetnek sorra, ha az alacsonyabb rendűek legalább részben kielégülnek.
- Élettani szükségletek – Más szavakkal, a fiziológiai szükségleteket jelentik, az élet alapvető igényeit (például: légzés, táplálkozás, alvás, anyagcsere folyamatok, szexualitás).
- Biztonsági szükségletek – A biztonsági igények magukban foglalják a fizikai, környezeti és érzelmi biztonságot és védelmet (például: személyes biztonság, az egészség védelme, pénzügyi/anyagi biztonság, jogi háló).
- Társadalmi szükségletek – A szociális szükségletek magukban foglalják a szeretet, a gondoskodás, a hovatartozás és a barátság szükségességét, tehát ez a szint a valahová tartozás érzéséről szó Ha nem teljesülnek a feltételek, az egyén előbb-utóbb magányossá válhat, szorongani kezdhet vagy éppen depresszió alakulhat ki (például: család, barátok, tágabb közösség, munkatársakkal való kapcsolat, intimitásra való igény, csoporthoz tartozás érzése).
- Elismerés – Maslow két részre bontotta az ide tartozó szükségleteket: a belső megbecsülési igények (önbecsülés, magabiztosság, kompetencia, eredményesség és szabadság) és külső megbecsülési igények (elismerés, hatalom, figyelem és csodálat).
- Önmegvalósítási igény – Önmegvalósításhoz tartozik az elfogadás, erkölcsösség, kreativitás, spontaneitás, tapasztalat szerzés, értelmi és belső potenciál növekedé Ez a szükséglet bár univerzális, mégis emberenként és egyénenként változik.
Maradj motivált!
Íme pár hatásos stratégia, amelyeket körülményektől függetlenül segítenek elérni a személyes céljainkat.
- MÉRD A FEJLŐDÉSED!
A sikerhez vezető út gyakran rögös és hosszú, így elégedetlenség alakulhat ki, ha a cél érdekében tett apró lépéseket nem mérjük. Amennyiben ezt a stratégiát alkalmazzuk biztos, hogy egyetlen pillanatban sem lesz hiányérzetünk az elért eredményekkel kapcsolatban, és ezáltal még az önbizalmunk is növekedhet.
- TŰZZ KI SMART CÉLOKAT!
Célok meghatározása mindennapjaink állandó részét képzik, legyen szó a személyes vagy akár az üzleti életünkről. Ez a technika segít abban, hogy a célunk reális és elérhető legyen.
A S.M.A.R.T. jelentése:
- Specific (specifikus) – konkrétan meg kell határozni, hogy mit akarunk elé
- Measurable (mérhető) – biztosítani kell, hogy az előrehaladás számokkal is mérhető
- Achievable (elérhető) – fontos, hogy olyan célt tűzzünk ki, amit tényleg meg tudunk valósí
- Relevant (releváns) – győződjünk meg róla, hogy a célunk releváns, amit az elvárásaink és az időkeretünk figyelembevételével el tudunk é
- Time-based (időhöz kötött) minden célnak szüksége van egy végső határidőre, hiszen a dátum nélküli cél csak egy álom.
- INSPIRÁLÓDJ!
Az inspirációt a körülöttünk lévő forrásokból meríthetjük – például személyes hősökből, akik energiát adnak és inspirálnak bennünket az általuk elért sikerek szintje miatt. Próbáljuk meg olyan emberekkel körülvenni magunkat, akikkel állandó téma lesz az “építkezés”, a célkitűzések, és a sikeresség felé vezető út.
Egyedileg kifejlesztett, szabadalmaztatott módszerünkkel segítünk számos magánszemélynek, cégvezetőnek és élsportolónak, hogy a SMART célok meghatározása és a motiváció jelentős szerepet játszon a mindennapjaikban. Ezeket a technikákat csoportos kurzusok, valamint privát foglalkozások keretein belül egyaránt tanítjuk.
Te hogyan tudod magad motiválni? Van kedvenc módszered? Írd meg nekünk Instagramon kommentben!